• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2024 - Custom text here

Türkiye Mezunları Buluşması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Kazakistan’da ve Kırgızistan’da “Türkiye Mezunları Buluşması” düzenlendi. Programlarda konuşan mezunlar, Türkiye'de alınan eğitimin iki ülkenin ilişkilerine katkı sağlayacağını kaydettiler. 

Almatı'da düzenlenen Kazakistan Türkiye Mezunları Buluşmasına Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Kağan Yılmaz katılırken, Kırgızistan mezunlar buluşmasına ise Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil katıldı. Her iki programda da YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf yer aldı. Düzenlenen buluşmalarda Türkiye mezunları, akademisyenler ve iş adamları hazır bulundu.

MEZUNLAR İKİ ÜLKE ARASINDA DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ OLACAK

Programlarda konuşan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Türk cumhuriyetlerinin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için başlatılan öğrenci projesinin, zaman içinde geliştirilerek “Türkiye Bursları” adı altında kurumsallaştığını söyledi. Türkiye'nin Kazakistan'a yönelik faaliyetlerinde çıkar gözetmediğini dile getiren Yusuf, bu faaliyetlerde karşılıklı kalkınmanın amaçlandığını kaydetti. İki ülkenin çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığına işaret eden Yusuf, “Türkiye'den mezun olan Kazaklar ile Kazakistan'dan mezun olan Türkler, iki ülke arasında dayanışma köprüsü olacak.” dedi.

Devamını oku...

f t g m