• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2019 - Custom text here

Türkiye Mezunları Buluşması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Kazakistan’da ve Kırgızistan’da “Türkiye Mezunları Buluşması” düzenlendi. Programlarda konuşan mezunlar, Türkiye'de alınan eğitimin iki ülkenin ilişkilerine katkı sağlayacağını kaydettiler. 

Almatı'da düzenlenen Kazakistan Türkiye Mezunları Buluşmasına Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Kağan Yılmaz katılırken, Kırgızistan mezunlar buluşmasına ise Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil katıldı. Her iki programda da YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf yer aldı. Düzenlenen buluşmalarda Türkiye mezunları, akademisyenler ve iş adamları hazır bulundu.

MEZUNLAR İKİ ÜLKE ARASINDA DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ OLACAK

Programlarda konuşan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Türk cumhuriyetlerinin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için başlatılan öğrenci projesinin, zaman içinde geliştirilerek “Türkiye Bursları” adı altında kurumsallaştığını söyledi. Türkiye'nin Kazakistan'a yönelik faaliyetlerinde çıkar gözetmediğini dile getiren Yusuf, bu faaliyetlerde karşılıklı kalkınmanın amaçlandığını kaydetti. İki ülkenin çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığına işaret eden Yusuf, “Türkiye'den mezun olan Kazaklar ile Kazakistan'dan mezun olan Türkler, iki ülke arasında dayanışma köprüsü olacak.” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLALIM İSTİYORUZ

Türkiye'nin, Türk dili konuşan ülkelerle elinde ne varsa paylaştığının altını çizen Yusuf, “Türkiye karşılık gözetmeden, geri dönüş beklemeden veren ülke oldu. Bu öğrenci kardeşlerimiz bize ne verirler, ne getirirler ve biz bundan nasıl faydalanırız diye asla bir an bile düşünmedi.” diye konuştu. Yusuf, Türkiye'nin Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'ın büyümesini, gelişmesini ve kalkınmasını istediğini vurgulayarak, “Kardeşlerimizle birlikte büyük geleceği birlikte kuralım. Yarınlara beraber yürüyelim. Birlik ve beraberlik içinde olalım istiyoruz.” dedi.

Yusuf, Türkiye ile Kırgızistan arasında güçlü ilişkilere Türkiye mezunlarının katkısının büyük olduğunu vurguladı.

PROGRAMLARIN GELECEK YILLARDA DA YAPILMASINI ARZU EDİYORUZ

Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Kağan Yılmaz, yaptığı konuşmada, bu yıl ilk kez düzenlenen buluşmanın, gelecek yıllarda da yapılmasını arzu ettiğini belirtti.

Mezunlardan Marat Şirimbayev de “Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını aldığı zor döneminde, Kazakistanlı gençlere kendi üniversitelerinde kaliteli eğitim alma imkanı sağlayan Türkiye'nin bu yardımı ve desteği, Kazakistan ile olan kardeşliğinin delilidir.” diye konuştu.

Kaynak:https://www.ytb.gov.tr

 

f t g m