• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2024 - Custom text here

Ebrû Yapımının Hazırlık Safhası

Boyaların Hazırlanması: Ebrûculukta toprak boya kullanılır.Toprak boya doğada bulunan renkli taşlardan, kayalardan veya değişik renkteki topraklardan elde edilir ve yağ ihtiva etmesi ve suda erimemesi  özellikleri aranır.

Boyalar "desteseng" adı verilen  mermer bir taş ile ince bir kıvama gelene kadar ezilir. Ve macun kıvamına gelene kadar bu işlem devam eder. İşlem tamamlandığında  cam bir  kap içerisine alınarak  su ve öd  katılarak hazır hale getirilir.

Öd’ün Hazırlanması: Ebrûculukta sığır ödü kullanılır. Öd  boyanın içerisine katılarak  boyanın kitre üzerinde  istenilen oranda açılmasını sağlayan ve boyaların bir birine karışmasını önleyen bir maddedir. Ve  boyanın   içerisine yapılacak ebrûya göre katılır.

Öd, kesimhanelerden alınarak metal bir kap içerisinde, yüksek ısıda kaynatılarak içerisindeki  kan pıhtıları ve diğer istenmeyen maddelerden arındırılır. Kaynayan öd üzerinde oluşan  köpük defalarca temizlenerek bu işlem gerçekleştirilir; daha sonra cam bir kap içerisine alınarak saklanır. Öd ebrû için önemli bir maddedir.

Kitrenin Hazırlanması: Kitre nebati bir madde olarak  ebrûda kullanılır. Anadolu’da bulunan "geven" adı verilen bir  nebattan elde edilir. Bu nebatın gövdesinden sızan  madde kuruyarak  katı bir hal alır. Bu  küçük plakalar toplanır. Kitre ebrû yapımında kullanıldığı gibi ilaç sanayiiinde boğaz pastillerinin içerisinde de bulunur.

Ebrû yapımında  beyaz olanları tercih edilir.  Plaka  şeklindeki kitre  bir kap içerisinde  yumuşatılır; bu işlem  birkaç gün sürebilir. Yumuşatma işleminden sonra  ince bir tülbent vasıtası ile   defalarca süzüldükten  sonra tekne içerisine  dinlendirilmek üzere alınır.


Ebrûculukta   kullanılan  diğer malzemeler  ise;

Su: Sertliği olmayan su tercih edilir.

Tekne: Kullanılacak kağıttan 1 cm kadar geniş, derinliği 5- 6 cm olan ve  çoğunlukla galvaniz sacdan olup  ebrû yapımında kullanılan kaplardır.  Ebrû alınırken üzerindeki desenin zarar görmesini engellemek için kenarları dışa doğru kıvrık olmalıdır.

Kağıt: Genellikle birinci hamur kağıt kullanılır. Mat  olan kağıtlar tercih edilir. Parlak kağıtların emiciliği az olduğundan tercih edilmez. Kağıtlar tekne boyuna göre hazırlanır.

Fırça: Ebrû fırçaları  at kuyruğu kılından yapılan özel fırçalardır. Fırçanın kıl kısmı 3 – 4 cm , sap kısmı 20- 25 cm dir.  Gül dalına  kılların özel olarak sarılıp bağlanması ile  meydana gelir.

Bız: Kitre üzerine serpilen  veya damlatılan boyalara şekil  verilmesini sağlayan  uçları metal ve sivri,  sap kısmı ahşap olan malzemedir.

Tarak: Taraklı ebrû yapımında kullanılan bir malzemedir.  İnce ve geniş olmak üzere iki türü vardır. Tarağın boyu teknenin boyu kadar olup bir ahşap üzerine  değişik aralıklarla  tellerin dizilmesi ile yapılır.

Desteseng : El taşı olarak bilinen mermer  olup boya ezmek için kullanılır.

 

f t g m