• Millî Kültür

  • Millî Kültür

  • Kültür, milli; medeniyet, milletler arasıdır.

  • "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır. Ömer Özercan

Copyright 2019 - Custom text here

Mehdi bekler gibi, anayasa değişirse kurtuluruz diyenler

 “Mehdi bekler gibi, anayasa değişirse kurtuluruz diyenler”

Ben senelerdir bu “anayasacı” takıntıya hayretle bakan biriyim iki yüz seneden fazladır mehdi bekler gibi, anayasa değişirse kurtuluruz diyenler var ben o kadar önemsemiyorum.

FK: Peki, önemli olanın ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Anayasa veya yasalarda şu olmalı: bazı makamlara belli yaş, medeni hal, çocuk vs şartları gelmeli. Maliye/ekonomi Bakanı en az beş sene iş yapmış, en az on kişi istihdam etmiş olmalı. Eğitim Bakanı 50 yaş üstü, evli, en az 2 çocuk büyütmüş ve onlar da üniversite okumuş olmalı. Seçme seçilme yaşı büyütülmeli; seçme 30, seçilme 40 gibi… Vergi mükellefi olanlara ayrıcalık tanınmalı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan göreve gelir gelmez bütün malvarlığına el konulmalı, özel bir hazineye aktarılmalı. Kendisine ve ailesine devlet bakmalı, makul bir harcama limitiyle Bakanlar için de düşünülebilir. Görevi bitince bir kısmı iade edilebilir… bu tür şeyler. Eski Başbakan, eski Cumhurbaşkanı ve eski Bakanların da yeni hükümette yeri olmalı. Bir de gelecek dönem başkanı seçilmeli. Anayasa belki 10 maddeli çok basit ilkeler içerebilir:

1. İletişim kutsaldır

2. Ulaşım kutsaldır

3. Emek kutsaldır gibi, detaylar önemli değil

Rotary kulüplerinde şöyle bir uygulama var: Toplantılarda 3 başkan olur kürsüde: Dönem başkanı (cari dönem), Eski başkan, gelecek başkan. Dönem başkanı yönetirken, karar verirken eski başkanın tecrübesinden yararlanır gelecek dönem başkanı için de bu dönem staj gibidir. Devamlılık ve tecrübe aktarımı olur bunlar basit ama olağanüstü etkili kurallar.

Kaynak: http://fikrikadim.com/2015/11/turkiye-yeni-anayasayi-tartisiyor/

f t g m